Sertifika Krizinin Çözüleceğine İnanıyoruz

Diş laboratuvarlarındaki yardımcı personellerin sertifikalarının iptal edilmesi yaklaşık 10 bin kişiyi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya getirdi. Bu çalışanların işten çıkartılması, laboratuvarlardaki çalışmaların ve dolayısıyla diş tedavilerinin aksamasına neden olabilir. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Diş Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Bülent Eroğlu, ilgili kurumlar ile görüşmelerini sürdürdüklerini, sertifika krizinin çözüleceğine inandıklarını söylüyor.29.08.2019

Diş laboratuvarlarındaki yardımcı personellerin sertifikaları iptal edildi. Konunun detayını bilmeyenler için daha önce verilen sertifikaların neden iptal edildiği hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Danıştay On Beşinci Dairesi’nin 27/3/2015 tarihli ve E.2013/2535, K.2015/1811     sayılı  kararı  ile Diş Protez Laboratuvarları    Yönetmeliği’nde değişiklik   yapılması hakkında yönetmeliğe   eklenen Ek Madde 1 ve Ek-4’te yer alan   “yardımcı personel” ibaresinin iptaline karar   verilmiştir.

  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 29.04.2019 tarih ve   66489590-641-   E.69330 sayılı yazıları gereği Sağlık Bakanlığı’nın 15.   Dairesi’nin 27.03.2015 tarih ve   E.2013/2535-K.2015/1811 sayılı kararına karşı   açmış olduğu temyiz talebi reddedilmiş ve   Danıştay 15. Dairesi’nin   vermiş   olduğu kararın onandığı tarafımıza bildirilmiştir.

 İptal Sebebi: Yönetmelikte belirlenen yardımcı personelin yapabileceği işler bölümü ile alakalı dava konusu yönetmeliğin hazırlık aşamasında, bu   personelin yapacağı işlerin niteliğine ve bu işleri yapmaya okur yazar ya da ilkokul mezunu olmanın yeteceğine dair bilimsel görüş alındığına dair   dosyada herhangi bir belge sunulmadığı hususu ile iptal edilmiştir.


Dışarıdan bakıldığında Diş Protez Yardımcı Personelliği sertifikası olanlar ile yeni mezun, okullu diş teknisyenleri arasında bir ekmek kavgası var gibi görünüyor.  İşin aslı böyle mi? Sizin konuyla ilgili değerlendirmeniz nedir?

Herhangi bir kavganın söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bahsi geçen Diş Protez Yardımcı Personelliği sertifikası olanlara laboratuvar açma hakkı verilmezken, okullu diş teknisyenleri Türkiye sınırları hatta bazı sınır dışı ülkelerde, şartları sağlamaları durumunda yönetmeliğe göre istedikleri türden laboratuvar açma yetkisine sahipler. Dolayısıyla herhangi bir ekmek kavgası için ortada sebep yok.

Özetlemek gerekirse; mektepli-alaylı ayrımı birinci derecede öğrenme yöntemi ile ilgilidir. "Mektepli" bilgisini okul ve eğitimden, "alaylı" ise deneyimden alır. Mektepli, çok bilir ama bu bilgileri yaşama geçiremez; alaylının ise daha kolay uygulayabilmesine rağmen bilgisi sınırlıdır. Halbuki bilmenin en üst düzeyi olan "Bilgiyi YANSITABİLME (Bilgelik)" hem mektepli hem de alaylı olmayı gerektirir.

Mektepli alaylıyı cahillikle, alaylı da mektepliyi beceriksizlikle suçlar. Bugün eski anlamıyla kesin bir ayrım yapmak zordur. Ancak, belirli konularda mektepli diğer konularda alaylı tutumlar sergileriz. Hatta aynı alanlarda bile bazen mektepli bazen alaylı rolleri arasında gider geliriz.


İptal edilen sertifikalar kaç kişiyi etkiliyor? Laboratuvarların çalışamaz duruma gelmesi diş tedavilerine nasıl yansır?

Türkiye’de Bakanlık kayıtlarında görünen 5 bin 049 kişi ve kayıtsızları da hesaba katarsak 10 binin üzerinde bu belgeye sahip personel vardı. Bunların hepsinin belgesi maalesef iptal edildi. Şuanda açılan karşı dava sonucu bu personellerin bu iş yerlerinde kurye, muhasebe gibi alanlarda istihdam edilmesine izin veriliyor. Bu durum, kalifiye eleman yetersizliğinden dolayı işlerin yavaşlamasına ve alanında uzmanlaşmış kişilerin işten çıkarılmasıyla piyasada önemli sıkıntılara yol açacaktır.


Federasyon olarak sürecin çözüme kavuşması için nasıl bir yol izliyorsunuz? Süreçle ilgili beklentileriniz ne yönde?

Federasyon olarak sürecin ve konunun muhataplarıyla görüşmelerimizi Ankara Odası, İstanbul Odası ile birlikte sürdürüyoruz. Konunun, yapılacak çalışmalar neticesinde çözüleceğine inanmaktayız. Ayrıca İzmir, İstanbul, Ordu, Samsun ve diğer illerdeki arkadaşlar bireysel davalarını karşı yönde açmış durumdalar.


Röportajın devamında Diş Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Bülent Eroğlu, Diş Laboratuvarları ve Diş Teknisyenleri için çözüm bekleyen diğer konulara değindi. Dental Labor Dergisi’ne abone olmak için burayı tıklayabilirsiniz.

 

Röportaj: Elvan Genç (VYG)

Dental Labor Dergisi Sayı 35

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bugünlerin kıymetini bilin, güzelce dinlenin; çünkü diş hekimlerini ve dental sektörü çok yoğun günler bekliyor

Elbette bu kayıtsız şartsız bir iyimserlik değil. Sadece yaptığımız farklı projeksiyonların, gelecek senaryolarının gayet olumlu yönde seyrettiğini görüyoruz. Bu da bizi umutlandırıyor. Yeter ki, dereye su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlamasın.

Devamını Oku

İHTİYACINIZ OLAN EĞİTİM BURADA

Türkiye’nin dişhekimliği konusunda mezuniyet sonrası eğitim lideri VESTA’ya hoş geldiniz. Lütfen sitemizi gezip dolaşın. İlgi duyduğunuz eğitimlerden birini seçebilir, daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. İhtiyacınız olan eğitim burada yok mu? O zaman bizim size ihtiyacımız var, lütfen bizi arayın.

Devamını Oku

Diş Hekimleri Tıbbi Malzeme Taleplerini USHAŞ Sistemi Üzerinden Yapacak

Korona virüsü salgını, diş hekimlerinin tıbbi malzemelere ulaşmasını zorlaştırmıştı. Ağız Diş Sağlığı Kuruluşları ve Sağlık Turizmi Derneği (ADİSSAD), maske, tulum, gözlük, dezenfektan vb. malzemelerin özel ağız ve diş sağlığı tesislerine tedariki için USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. ile anlaştı. Talep toplamaya yönelik yapılan duyuru güncellendi, talepler USHAŞ Sipariş Yönetim Sistemi üzerinden toplanacak. Diş hekimleri, Sağlık Bakanlığı aracılığı ile uygun fiyatlı tıbbi malzemelere ulaşabilecek.

Devamını Oku

TAZE KADAVRADA CERRAHI KURSLARI

VESTA, uzun yıllardan bu yana, taze insan kadavraları üzerinde temel ve ileri cerrahi kursları düzenlemektedir. Bu eşsiz deneyim, sizi mesleğinizde bir seviye daha yükseltecektir.

Devamını Oku

VESTA Dental İmplantoloji Okulu

VESTA Dental İmplantoloji Okulu, hem birbirinden bağımsız olarak katılabileceğiniz ama dilerseniz belli bir sırayla tümünü alabileceğiniz 5 farklı eğitimden oluşuyor. Toplamda 13 gün süren yüzyüze ve uygulamalı eğitimlere ilave olarak, yılda iki kez Online Study Club etkinliğine katılacaksınız.

Devamını Oku

Kadavra Uygulamalı Kursların Sonu mu?

Koronavirüs salgını sebebiyle, ABD’deki doku bankaları, bağış kabulünü durdurmuş bulunuyor. Bunun sonucu olarak da, dünya genelindeki tıp fakültelerinin ve eğitim kurumlarının taleplerine cevap vermiyorlar. Sözkonusu durumun, pandeminin hafiflemesi, hatta tamamen sona ermesi durumunda bile bir süre devam edeceği ifade ediliyor. Çünkü yapılan çalışmalar, koronavirüs ailesinin 4 derecede 72 saat, derin dondurucuda (-20) ise 2 yıl hayatta kalabildiğini gösteriyor.

Devamını Oku