Doç. Dr. Merva Soluk Tekkeşin’e TÜBA-GEBİP Ödülü

Oral patoloji alanındaki çalışmaları ile dikkat çeken Doç. Dr. Merva Soluk Tekkeşin, 2019 TÜBA-GEBİP Ödülü’ne layık görüldü. Tekkeşin, bilimsel çalışma ve araştırmaları teşvik etmek için verilen bu değerli ödülü alan tek diş hekimi olarak öne çıkıyor.

 

 15.01.2020

Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (TÜBA-GEBİP), genç bilim insanlarının bilimsel çalışmalarını teşvik etmek için veriliyor.  30 Aralık 2019 Pazartesi günü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet, Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan TÜBA ve TÜBİTAK Bilim Ödülleri Töreni’nde 2019 yılının ödülleri sahiplerini buldu.

İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Merva Soluk Tekkeşin, oral patoloji alanındaki çalışmaları ile ödüle layık görüldü. Adayların tüm akademik geçmişlerinin değerlendirildiği bu ödülün ardından Tekkeşin’e araştırmalarını sorduk: “Çalışmalarım odontogenez, odontojen tümör ve kistler, oral kanserler ve deneysel patoloji alanlarını kapsamaktadır. Özellikle odontogenez süreci ile paralellik gösteren odontojen tümörlerin bazılarının hamartomatöz bir lezyon ya da bir neoplazi olup olmadığı konusunda, gelişim yolaklarını inceleyen, tedavilerini etkileyebilecek uluslararası düzeyde çalışmalar yürütmekteyim. Diğer ilgi alanım olan oral kanserler, erken tanı aldıklarında yaklaşık %80 oranında tedavi başarı şansına sahip olan ancak günümüzde sadece üçte birinin erken teşhis edilebildiği kanser türüdür. Bu sebeple oral mukozanın potansiyel malign lezyonlarının ve oral kanserlerinin erken evre belirtilerinin hem hekimler hem de toplum açısından farkındalığının artırılması için sosyal, bilimsel sorumluluk projelerinin ve eğitimlerinin yanı sıra, son çalışmalarım bu tarz lezyonların klinik ve histopatolojik değerlendirmesinde dijital teknolojilerin kullanılabilirliği üzerinedir”.

Ödül ile ilgili görüşlerini aldığımız Doç. Dr. Merva Soluk Tekkeşin, “Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından verilen, amacının genç bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme olan bu program çok prestijli ve motive edici… Ben bu ödüle, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün adayı olarak gösterildim. İstanbul Üniversitesi’nde yetişmiş bir bilim insanı olarak, bu ödülü üniversiteme kazandırmanın gururu içindeyim. Bu yıl, Sağlık Bilimleri alanında üç kişiye verilen bu ödülün sahiplerinden biri olmak da çok heyecan ve mutluluk verici.

Bu vesile ile yetişmemde emeği geçen ve bu araştırmalarda beraber çalıştığım hocalarıma, meslektaşlarıma  ve gelecekteki meslektaşlarıma (öğrenci olarak görmüyorum onları) çok teşekkür ederim” diyor.

Haber: Elvan Genç (VYG)

Bunlar da ilginizi çekebilir

TAZE KADAVRADA CERRAHI KURSLARI

VESTA, uzun yıllardan bu yana, taze insan kadavraları üzerinde temel ve ileri cerrahi kursları düzenlemektedir. Bu eşsiz deneyim, sizi mesleğinizde bir seviye daha yükseltecektir.

Devamını Oku

Bugünlerin kıymetini bilin, güzelce dinlenin; çünkü diş hekimlerini ve dental sektörü çok yoğun günler bekliyor

Elbette bu kayıtsız şartsız bir iyimserlik değil. Sadece yaptığımız farklı projeksiyonların, gelecek senaryolarının gayet olumlu yönde seyrettiğini görüyoruz. Bu da bizi umutlandırıyor. Yeter ki, dereye su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlamasın.

Devamını Oku

VESTA Dental İmplantoloji Okulu

VESTA Dental İmplantoloji Okulu, hem birbirinden bağımsız olarak katılabileceğiniz ama dilerseniz belli bir sırayla tümünü alabileceğiniz 5 farklı eğitimden oluşuyor. Toplamda 13 gün süren yüzyüze ve uygulamalı eğitimlere ilave olarak, yılda iki kez Online Study Club etkinliğine katılacaksınız.

Devamını Oku

İHTİYACINIZ OLAN EĞİTİM BURADA

Türkiye’nin dişhekimliği konusunda mezuniyet sonrası eğitim lideri VESTA’ya hoş geldiniz. Lütfen sitemizi gezip dolaşın. İlgi duyduğunuz eğitimlerden birini seçebilir, daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. İhtiyacınız olan eğitim burada yok mu? O zaman bizim size ihtiyacımız var, lütfen bizi arayın.

Devamını Oku

SİZE ÖZEL KURS TASARIMI

Devamını Oku

Kadavra Uygulamalı Kursların Sonu mu?

Koronavirüs salgını sebebiyle, ABD’deki doku bankaları, bağış kabulünü durdurmuş bulunuyor. Bunun sonucu olarak da, dünya genelindeki tıp fakültelerinin ve eğitim kurumlarının taleplerine cevap vermiyorlar. Sözkonusu durumun, pandeminin hafiflemesi, hatta tamamen sona ermesi durumunda bile bir süre devam edeceği ifade ediliyor. Çünkü yapılan çalışmalar, koronavirüs ailesinin 4 derecede 72 saat, derin dondurucuda (-20) ise 2 yıl hayatta kalabildiğini gösteriyor.

Devamını Oku