Mesleğini İngilterede Sürdürmek İsteyen Diş Hekimlerine Güzel Bir Haberimiz Var
“Yolculuk” ifadesini özellikle tercih ediyoruz çünkü söz konusu olan, 1-4 yıl sürecek bir “kariyer inşa yolculuğu” gerçekten. Bu projeyi detaylandırırken, en önem verdiğimiz noktalardan birisi şu oldu. İstedik ki, meslektaşlarımız, fastfood veya kahve zincirlerinde çalışmak zorunda kalmadan, bir yandan mesleklerini kısmen veya tümüyle icra ederek gelir elde etsinler, bir yandan da kariyer yolculuklarını sürdürebilsinler. 


06.10.2020

BÜLENT MANAV*

Türkiye’de diş hekimliği fakülte sayısının ve buna bağlı olarak da diş hekimi sayısının geometrik oranlarda artmaya başlaması, hem halihazırda mesleğe devam edenler, hem de yeni mezun meslektaşlarımız açısından derin problemlerin habercisi gibi.

Konuştuğumuz, sohbet ettiğimiz birçok meslektaşımız, bir şekilde yurt dışına giderek mesleğini orada devam ettirebilmeyi, bu kaotik durumdan kurtulmanın çaresi olarak görüyor. 

Ancak, az veya çok bu konuyu araştırmış olan meslektaşlarımızın da gayet iyi bildiği gibi, yurt dışında, özellikle de bir Avrupa ülkesinde diş hekimi olarak çalışabilmenin, mesleğini orada sürdürebilmenin önünde çok sayıda handikap mevcut. Bu çetrefilli, zorlu yolculuk esnasında, hayat kalitenizden olduğu kadar, zaman zaman prestijinizden ve hatta bazen onurunuzdan bile tavizler vermeniz gerekiyor, maalesef.


DİŞ HEKİMLİĞİ KARİYERİNİZİ
İNGİLTERE’YE TAŞIMANIN GÜVENLİ ve PRESTİJLİ BİR YOLU VAR

Bildiğiniz gibi VESTA Akademi olarak, İngiltere’de faaliyet gösteren diş hekimliği eğitim kurumları ile on yılı aşkın bir süredir yakın teması olan, ortak etkinlikler düzenleyen bir kurumuz. Ayrıca yine 2010 yılında Londra’da kurduğumuz Knightsbridge Academy bünyesinde, gerek İngiltere ve Türkiye’de gerekse dünyanın başka bir çok ülkesinde diş hekimleri için eğitimler düzenledik, düzenliyoruz.

Uzun soluklu bu birikimimizi, mesleğini yurt dışında sürdürmek isteyen meslektaşlarımızla paylaşmak; onların mesleki kariyerlerini güvenli ve prestijli bir yolculukla İngiltere’ye taşımalarına rehberlik etmek amacıyla yepyeni bir program başlatıyoruz.

VESTA Akademi, Knightsbridge Academy, College of Medicine & Dentistry ve Ulster University işbirliği ile oluşturulan bu kapsamlı program üzerinde iki yılı geçkin bir süredir detay detay çalıştığımızı söylemek hiç de abartı olmaz. Hatta pandeminin ortaya çıkması sebebiyle, hazırlıklarımız planlanandan daha da uzun sürmüş oldu.

Her neyse, geç olsun da güç olmasın.


BİRLEŞİK KRALLIK’A UZANAN BİR KARİYER YOLCULUĞU

“Yolculuk” ifadesini özellikle tercih ediyoruz çünkü söz konusu olan, 1-4 yıl sürecek bir “kariyer inşa yolculuğu” gerçekten. Bu projeyi detaylandırırken, en önem verdiğimiz noktalardan birisi şu oldu. İstedik ki, meslektaşlarımız, fastfood veya kahve zincirlerinde çalışmak zorunda kalmadan, bir yandan mesleklerini kısmen veya tümüyle icra ederek gelir elde etsinler, bir yandan da kariyer yolculuklarını sürdürebilsinler. 

Elbette yeni bir ülkede yeni bir hayata taşınmak, mesleki yetkinliğine başka ülke otoritelerinden onay almaya çabalamak, mesleğini bambaşka şartlarda icra etmek, birçok zorluğu beraberinde getirecektir zaten. Bizim amacımız ise bu zorlukları minimize ederek, meslektaşlarımızın daha güvenli, daha az riskli bir yolculuk ile hedefe ilerlemelerine rehberlik yapmak, hekimlik birikimlerinden en iyi şekilde yararlanabilmelerini sağlamak.


YOL HARİTASI

Buraya kadar yazıyı okuyan ve mesleğini İngiltere’de sürdürmek isteyen meslektaşlarımızın zihinlerine üşüşen onlarca, hatta yüzlerce soru olduğuna eminim: Bahsettiğiniz bu “kariyer yolculuğu” için neler gerekli? Kimler başvurabilir? Başlamak için sınava girmem gerekiyor mu? Bana ne kadar bir maliyeti olacak? Gidince ne kadar kazanacağım? Ne kadar sürecek? Ne tür vize almam gerekiyor? Vize almak kolay mı? Ve daha nice sorular sorular…

Takdir edersiniz ki bütün bu soruların cevaplarını kamuya açık bir platformda detaylıca cevaplamam pek uygun olmaz. Zira aylarca süren çalışmalar, araştırmalar, görüşmeler, yazıp çizmeler sonunda gerçekten ilmek ilmek inşa ettiğiniz nice eğitim programını, “kopyala-yapıştır” tuşlarını kullanarak kendi portföyüne dahil eden “iş insanları”nın bolca bulunduğu bir ülkede yaşıyoruz.

O yüzden ilk akla gelen sorulardan bazılarını burada cevaplayarak merakınızın belli bir bölümünü gidermeye çalışacağım. Esas cevapları ise Dr. Mustafa Bekerecioğlu tarafından hazırlanıp sunulan gayet kapsamlı bir toplantıya katılarak öğrenme imkânınız olacak.

Sonucunda sizin bütün yasal hak ve yetkilere sahip olarak İngiltere’de diş hekimliği yapabilmenizin önünü açan bu kariyer yolculuğuna başlamak için iki temel kriter mevcut:

-    Diş hekimi veya diş hekimliği fakültesi 5. sınıf öğrencisi olmanız
-    İngilizce biliyor ve bunu belgeleyebiliyor olmanız

Eğer bu iki kritere sahipseniz veya “İngilizcem eksik ama üstüne düşsem hallederim” diye düşünüyorsanız, Birleşik Krallık’a yapacağınız kariyer yolculuğu için önünüz açık demektir.


SIK SORULAN SORULAR

Şimdi soru-cevaplarla hem bu iki kriteri biraz açalım, hem de başka bazı soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Hangi fakülteden mezun olduğum önemli mi?
Hayır. Yeter ki, bir diş hekimliği fakültesinden diplomanız veya 5. Sınıf öğrenci belgeniz olsun.

İngilizce bilgimi nasıl belgelerim?
Bildiğiniz gibi bu konuda TOEFL, IELTS, YDS gibi birçok sınav sistemi mevcut. Fakat İngiltere için size gereken son iki yıl zarfında IELTS Akademik kategoriden alınmış bir belge.

IELTS harici bir sınavdan aldığım belge geçerli olur mu?
Hayır.

İngilizce eğitim veren bir diş hekimliği fakültesinden mezun oldum, bunun bir önemi var mı?
Evet var. Eğer teorik, pratik, klinik eğitim ve sınav dili %100 İngilizce olan bir diş hekimliği fakültesinden mezun olduysanız ve okulunuz bunu size yazılı olarak belgelerse; başvuru sürecinde bu sizin açınızdan önemli bir avantaja dönüşebiliyor.

Herhangi bir sınava girecek miyim?
Kariyer yolculuğunuza başlamak, İngiltere’ye taşınmak, diş hekimliği mesleğini belli sınırlamalar dahilinde icra etmek için bir sınava ihtiyacınız yok. Ancak bu süreçte oldukça yoğun bir dokümantasyon gerekiyor. Bunun için de kişisel rehberliğe ihtiyacınız olacak. Ayrıca 10 gün süreli bir eğitim programına katılacaksınız. Sonraki dönemde ise, yani tam yetkili bir diş hekimi olarak çalışmaya başlamak için belli sınavlara girmeniz ve geçmeniz lazım. Ama endişelenmeyin, sizi o sınavlara hazırlamak ve geçebilmeniz için hem teorik hem pratik bilgi desteği vermek, size rehberlik etmek de bu kariyer yolculuğu programının önemli bir parçası.

Toplamda ne kadarlık bir süreden bahsediyoruz?
Aslında tek bir prosedürden bahsetmiyoruz. Bu konu kendi içinde çok farklı ve detaylı yollar içeriyor çünkü herkesin içinde bulunduğu farklı durumlar, sahip olduğu farklı özellikler, farklı beklentiler mevcut. Ama kabaca bir takvim vermek gerekirse, toplamda 3-4 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Başvurduğunuz andan itibaren 4-6 ay zarfında İngiltere’ye giderek işbaşı yapma imkânınız var. İngiltere’de çalışmaya başladıktan sonraki süreç ise sizin kişisel gayretiniz ve başarınızla çok yakından ilgili. Bütün süreci 1-2 yıl zarfında tamamlayarak, Birleşik Krallık’ta bütün mesleki yetkilere sahip olmanız anlamına gelen “GDC Registered Dentist” olmanız gayet mümkün. Eh, biraz gevşek davranırsanız da bu süre 3-4 yıla uzayabilir.

Ne büyüklükte bir bütçe ayırmam gerekli?
Net bir rakam vermek pek mümkün değil çünkü herkesin beklentileri ve standartları birbirinden çok farklı olabiliyor. O yüzden bu konuyu yüz yüze toplantıda birlikte detaylandırmak daha uygun olacaktır. Ama çok önemli ve stratejik bir detayı belirtmeliyim: İngiltere’ye taşındıktan sonra sınırlı da olsa mesleğinizi icra edebilecek ve para kazanmaya başlamış olacaksınız. Eğer çalışkan bir hekimseniz, elde edeceğiniz kazançla hayatınızı idame etmeniz ve “registration” sürecinin geri kalan kısmını tamamlamanız hiç de zor olmayacaktır. 


HAZIRSANIZ, BAŞLAYALIM

Eğer siz de mesleğini İngiltere’de sürdürmeyi, mesleki kariyerini oraya taşımayı düşünen bir diş hekimi veya diş hekimliği öğrencisi iseniz, aşağıdaki anketi doldurarak bu yolculuğa hemen şimdi başlayabilirsiniz.

Bu kapsamlı kariyer yolculuğu programını VESTA’ya yaraşır bir titizlikle sürdürebilmek için kısıtlı sayıda başvuru kabul edeceğimizi de belirtmem lazım.

Umarım her şey gönlünüzce olur.


ÖNEMLİ GÜNCELLEME NOTU 

Yukarıdaki makaleyi 2020 yılı sonunda kaleme almıştım. Söz konusu programa 4 grup olarak katılımcı kabul ettik. Ancak sözkonusu “sınavsız terapistlik yolu” İngiliz Parlamentosunca yeniden düzenlenen yasa gereği, 8 Mart 2023 tarihinde iptal edildi. Yeni düzenlemeler yapıldı, yapılıyor. Biz de konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz,

Sizinle iletişimde olmamızı, bu konuda yaptığımız bilgilendirmelerin size de ulaşmasını istiyorsanız, anketi doldurabilirsiniz.

ANKET LİNKİ
https://tr.surveymonkey.com/r/VESTA_ingilterekariyer02

(*) Diş Hekimi Bülent Manav, VESTA & Knightsbridge Academy’nin kurucusu ve yöneticisidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

DrVesta YouTube Kanalı Yayında

Otuz yılı aşkın süredir diş hekimlerine yönelik yayıncılık yapan Vestiyer Yayın Grubu, bu alandaki tecrübesini yeni bir platforma,  YouTube.com/DrVesta kanalına taşıyor. Kanalın ilk 1000 abonesi arasından yapılacak çekiliş ile 10 diş hekimi, 650 TL değerindeki VYG Fulpaket hediyesi kazanacak.

Devamını Oku

Zucchelli ile İngiltere’de Yumuşak Doku Yönetimi Sertifika Programı

Periodontoloji ve implantoloji alanında dünyanın önde gelen isimlerinden olan Prof Dr Giovanni Zucchelli ile İngiltere’de “New Clinical Philosophy in Soft Tissue Surgical Management” sertifika programı

Devamını Oku

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyen Doktor ve Diş Hekimleri İçin Self Sponsorship Vize İmkanı

İngiltere’ye taşınmak, mesleğini burada sürdürmek, çocuklarının Birleşik Krallık’ta eğitim almasını sağlamak isteyen tıp doktoru ve diş hekimleri için hazırlamış olduğumuz yol haritasını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Devamını Oku

VESTA & VYG Duyurularına Abone Olun

VESTA & VYG duyurularına abone olun; kurs, seminer, fuar ve benzeri etkinlikleri ilk siz duyun.

Devamını Oku

TAZE KADAVRADA CERRAHI KURSLARI

VESTA, uzun yıllardan bu yana, taze insan kadavraları üzerinde temel ve ileri cerrahi kursları düzenlemektedir. Bu eşsiz deneyim, sizi mesleğinizde bir seviye daha yükseltecektir.

Devamını Oku

İHTİYACINIZ OLAN EĞİTİM BURADA

Türkiye’nin dişhekimliği konusunda mezuniyet sonrası eğitim lideri VESTA’ya hoş geldiniz. Lütfen sitemizi gezip dolaşın. İlgi duyduğunuz eğitimlerden birini seçebilir, daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. İhtiyacınız olan eğitim burada yok mu? O zaman bizim size ihtiyacımız var, lütfen bizi arayın.

Devamını Oku